نقش نظافت صحیح بر سلامت افراد جامعه

عوامل محیطی و آلودگی های زیست محیطی عامل به وجود آورنده بیش از یک چهارم کل بیماری های جهان می باشد. این آلودگی ها شامل مصمومیت های آب نوشیدنی، هوایی که تنفس می کنیم، اکوسیستم و تمامی عوامل محیط زندگی انسانها می باشد. بدین ترتیب هوای آلوده موجب بروز بیماری های تنفسی، آب غیر بهداشتی سبب بروز بیماری های معده و روده و .. خواهد شد که این تنها چند مثال ساده از آلودگی های محیطی می باشد که سبب به وجود آمدن بیماری های بسیاری در میان افراد جامعه می شود. اما آلودگی ها با مدیریت صحیح این مشکلات و با حفظ بهداشت و رعایت استاندارد های نظافت قابل کنترل می باشند و می توان میزان این آلودگی ها را در حد قابل توجهی کاهش داد.

تاثیر نظافت بر سلامت و روان انسان ها

انسان و محیط زیستیک محیط تمیز و به دور از هر نوع آلودگی بر سلامت روانی و جسمی افراد تاثیر به سزایی دارد. پروفسور نیکول آمریکایی در سال ۲۰۱۵ با تحقیقاتی بر روی گروهی از افراد دریافت که رابطه ی مستقیمی بین محیط پاکیزه و افراد سالم با روحیه ای شاداب وجود دارد. این کاملاً منطقی به نظر می آید زیرا محیط آلوده سبب آسیب های روانی بسیاری برای افراد می شود به همین دلیل نظافت محیط اطراف انسان امری چشم پوشی ناپذیر است. به همین دلیل انسان همواره در صدد از بین بردن عواملی است که ذهن و روح او را با مشکل مواجه می سازد. نظافت محیط اطراف به شیوه های متفاوتی در مکان های مختلف صورت می پذیرد. امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، تجهیزات نظافتی نیز با پیشرفت چشم گیری همراه بوده اند لذا خدمات نظافت محوطه های شهری با سهولت و سرعت ویژه ای انجام پذیر شده است.

به چه دلیل باید شهر یا محل زندگی خود را پاکیزه نگاه داریم؟

نظافت در شهرها به شیوه های متفاوتی صورت پذیر می باشد اما اینکه چرا باید شهر یا محل زندگی خود را پاکیزه نگه داریم کمی تامل بر انگیز است. در اینجا به بررسی چند دلیل مهم را بر می شماریم:

۱- جهت حفظ سلامت افراد جامعه

همانطور که گفته شد رعایت بهداشت تاثیر بسزایی در سلامت افراد و در نتیجه عمر طولانی تر را برای این افراد به ارمغان می آورد. انبوه زباله ها و مواد زائد، افزایش حشرات موذی و بیماری های بسیاری را به دنبال دارد بنابراین جهت جلوگیر از بروز این مشکلات نظافت محیط اطراف زندگی افراد از موارد ضروری می باشد.

۲- جهت رفاه آیندگان

ما به عنوان نسل حاضر همه چیز را در دسترس داریم، اگر ما در حفظ و نگهداری منابع طبیعی، تاریخی و فرهنگ محل زندگی خود کوشا نباشیم، آنگاه در پاسخگویی به نسلهای آینده در ارتباط با گذشته مان به مشکلات بسیاری بر می خوریم. به همین دلیل جهت حفظ و نگهداری این عوامل نظافت صحیح از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

۳- جهت حفظ محیط زیست

پرتاب زباله هایی که تجزیه ناپذیر هستند و قابل بازیافت نمی باشند، سبب آسیب به خاک شده در نتیجه سبب خشک شدن گیاهان و درختان در محیط زیست می شوند که خطر بسیار بزرگی برای کره ی زمین ایجاد می نماید.

۴- افزایش فرصت های شغلی در شهرها

نظافت شهر ها نیازمند تجهیزات و نیروی انسانی می باشد، به همین دلیل جهت جمع آوری آلودگی و زباله ها در محیط، افراد بسیاری جذب می شوند و فرصت های شغلی بسیاری جهت جلب رضایت مشتریان به منظور پاکیزه نگه داشتن محیط اطراف ایجاد می شود.

۵- جهت جذب توریست بیشتر

صنعت گردشگری تاثیر بسیاری در اقتصاد کشورها دارد، بدین منظور جهت جذب توریست بیشتر، رعایت بهداشت و پاکیزه نگاه داشتن شهر از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

راهکار های نظافتی جهت حفظ بهداشت در شهر ها

نظافت رعایت اصول بهداشتی و نظافت فضاهای وسیع شهری مستلزم استفاده از تجهیزات نظافتی می باشد. امروزه جاروب زباله ها همانند گذشته زمانبر نمی باشد بلکه دستگاه های جاروب خیابانی پیشرفته امروزی توان جمع آوری زباله ها را با سرعت و کیفیت بالاتری دارا می باشند. دیگر لازم نیست رفتگران زحمت کش شهرداری وقت گرانبهای خود را صرف جمع آوری برگ های خشک شده درختان در فصل پاییز نمایند زیرا مکنده های صنعتی شهری به آسانی اینگونه زباله ها را جمع آوری می نمایند. در پایان می توان گفت با استفاده از تجهیزات نظافت صنعتی به راحتی می توان شهری پاکیزه به دور آلودگی را برای شهروندان به ارمغان آورد و سلامتی افراد را تضمین نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code